G-LF7YX0XM5S
top of page
 • תמונת הסופר/תAmikam salant

מאגר האוספים הדיגיטליים בספריית יונס וסוראיה נזריאן, אוניברסיטת חיפה
מאגר האוספים הדיגיטליים בספריית יונס וסוראיה נזריאן, אוניברסיטת חיפה מכיל מגוון של חומרים ראשוניים ושניונים בנושאים המשמשים למחקר, לימוד והוראה אקדמית. האוספים זמינים במגוון פורמטים: וידאו, אודיו, קבצי תמונות ומסמכים והם פרי פיתוח מקורי של הספרייה ושיתופי פעולה עם גופים וחוגים בעלי עניין בתוך האוניברסיטה ומחוצה לה.

בתהליך ההוצאה לאור הדיגיטלית מתבצעים תהליכי הסריקה והדיגיטציה לחומרי המקור, חיבור והנגשה בין קבצי מטא-דאטה (רשומות קטלוג) וקבצי המקור (סריקות מעובדות) , בנייה ושיוך לעץ היררכיית האוספים – האוספים הדיגיטליים עד להנגשתם המלאה באמצעות מערכות הספרייה

המומחיות והניסיון שנרכשו בספרית אוניברסיטת חיפה מאפשרים התמודדות מוצלחת עם כמויות גדולות של אובייקטים וחשיפה גבוהה שלהם לציבור הרחב בארץ ובעולם.

בחודש מרץ 2022 היו מאוכסנים בשרתי האוספים הדיגיטליים של ספריית אוניברסיטת חיפה מע ל 230,000 רשומות.


ראו גם:

ראו גם :


האוספים


 • אוסף עבודות גמר של אוניברסיטת חיפה - עבודות גמר (דיסרטציות) של סטודנטים באוניברסיטת חיפה לתארים השני והשלישי (M.A ו-PhD) בטקסט מלא לצפייה תוך קיום תנאי זכויות יוצרים. פרויקט הדיגיטיזציה של עבודות הגמר לתואר שלישי נעשה בסיוע של איגוד האינטרנט הישראלי ואגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה.

 • אוסף תמונות היסטוריות של ארץ ישראל - אוספי תצלומים, גלויות ומסמכים שהתקבלו מאוספים פרטיים, מצלמים, ממוסדות ומארכיונים. אוספים אלה מתעדים את תולדות היישוב בארץ ישראל במאה ה-20, והם מאורגנים לרוב על פי שמות הצלמים, בעלי האוספים או שם היישוב.

 • אוסף חיפה וסביבתה - אוספי תמונות שצולמו ברחבי העיר וסביבתה מתחילת המאה ה-20 ועד היום ומשקפים היבטים שונים בארכיטקטורה, בחיי היום-יום ובנופיה של העיר רבתי ואזוריה, לאורך התקופות ההיסטוריות השונות.

 • אוסף ארכיון הסיפור העממי על-שם דב נוי - אוסף סיפורים עממיים שעברו בעל פה במהלך הדורות בקרב הקבוצות האתניות השונות שעלו לישראל או החיות בה. הסיפורים נקלטו ותועדו על ידי צוות הארכיון. האוסף מסודר לפי מספרי הסיפורים ורושמיהם, עדות, וטיפוסים סיפוריים.

 • אוסף אמנות וארכאולוגיה - אוספי תמונות בתחומי הציור, הרישום, ההדפס, הפיסול, הארכיטקטורה, הקרמיקה, כתבי יד ואמנויות שימושיות. השימוש מיועד לקהילת אוניברסיטת חיפה, להוראה ולמחקר.

 • אוסף פיסול צלבני בארץ ישראל - אוסף התצלומים של הפיסול הצלבני בארץ ישראל מעיזבונה של ד"ר זהבה יעקבי. האוסף מסודר לפי אתרים בסדר אלפביתי, עם תת-חלוקה למבנים כגון כנסיות, מנזרים, מסגדים, קברים, מזרקות ומוזיאונים.

 • אוסף חיל הים ותולדות הספנות בישראל - האוסף מכיל תמונות מארכיון בית הספר לקציני ים עכו, אוספים פרטיים של בכירי רבי חובלים ומקימי חיל הים והספנות בישראל.

 • אוסף תיאטרון ואמנויות המופע - ארכיון דיגיטלי כללי לתיאטרון בישראל ; הארכיון הדיגיטלי של תיאטרון חיפה ; הארכיון הדיגיטלי של פסטיבל עכו לתיאטרון ישראלי אחר ; הארכיון הדיגיטלי של התיאטרון הקאמרי ; ארכיונים ואוספים של אישים מעולם התיאטרון בישראל ; אוספי תמונות מהפקות תיאטרון מרחבי העולם.

 • אוסף תצלומי אוויר של ארץ ישראל 1917-1919 - אוסף תצלומי אוויר המתעדים את ארץ ישראל. האוסף צולם על ידי טייסים גרמנים שלחמו לצד הטורקים במלה"ע הראשונה, והיו הראשונים שתיעדו את נופי הארץ מן האוויר. התצלומים שימשו כלי עזר למיפוי הארץ ויישוביה.

 • אוסף הספרים הנדירים - מבחר מאוסף הספרים הנדירים של ספרית אוניברסיטת חיפה. האוסף כולל ספרים בעברית ובלועזית במגוון תחומים.

 • הארכיון ע"ש אבא חושי - הארכיון ע"ש אבא חושי כולל מסמכים משנת 1919 ועד שנת 1969 אשר הצטברו בתקופת פעילותו של אבא חושי בארץ כאיש ציבורי ומפלגתי, כמזכיר מועצת פועלי חיפה וכראש עיריית חיפה בין השנים 1951-1969. בארכיון אוספים אישיים ואוספים של מוסדות, ארגונים ומפעלים.

 • האגף לקשרי חוץ ופיתוח משאבים, אוניברסיטת חיפה - ארכיון תמונות.

 • הארכיון הדרוזי - אוסף עשיר ומגוון של חומרים בנושא העדה הדרוזית. האוסף עוסק ביישובים הדרוזים בארץ ובארצות השכנות ונותן תמונה מקיפה על חיי העדה הדרוזית. האוסף מסודר לפי יישובים ולפי נושאים. האוסף קיים פיזית במדור הדרוזי במרכז היהודי ערבי באוניברסיטת חיפה.

 • אוסף האילנות הקבלים - אוסף גדול, המרכז את הדיאגרמות הקבליות הנמצאות באוספים ובספריות שונות בעולם. האוסף הוא חלק מ"מפעל האילנות" המנוהל על ידי ד"ר יוסי חיות.
119 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page